Czy media społecznościowe są za darmo?

Wiele zarządów jest przekonanych, iż obecność w mediach społecznościowych jest dla spółki bez kosztowa i nie zajmująca wiele czasu. Ba! Panuje również przeświadczenie, iż każdy może się zająć obsługą kanałów social media w firmie, bo przecież każdy konto na facebooku ma. Ile to wrzucić link i od czasu do czasu odpisać komentującym?

To mit, że prowadzenie mediów społecznościowych dla firm jest bezpłatne. Aby skutecznie i profesjonalnie kierować działaniami potrzebne są przede wszystkim:

  • wiedza,
  • czas,
  • treść (content).

Uczestnicy mediów społecznościowych są wymagający. W dzisiejszych czasach nie wystarczy opublikować linka do danego produktu czy usługi spółki. Trzeba poszczególne osoby zainteresować – również tematami około branżowymi, które pomogłyby sympatykom spółki na poznanie branży czy danego tematu szerzej.

Trzeba również wiedzieć co publikować i kiedy. Istnieje wiele badań, które pokazują, iż publikacja postu w godzinach popołudniowych czy w weekendy, kiedy firmy zazwyczaj nie pracują, przynoszą lepsze efekty, aniżeli ich publikacja w ciągu dnia. Mało tego – warto analizować, które tematy są dla odbiorców firmy ciekawsze i to na nich się skupić, tak by utrzymać wysoką aktywność „followersów”. Dobór tematów w odniesieniu do poszczególnych świąt, ważnych wydarzeń w firmie, czy choćby pilnowanie by tematy się nie powtarzały wymagają by mediami społecznościowym zajmowała się dedykowana osoba, która będzie mogła się na tym zadaniu skupić. Bowiem wszystko to wymaga czasu i uwagi.

Od marek w social media odbiorcy oczekują błyskotliwej rozmowy. Ba! Oczekują również, że w godzinę od ich zapytania ktoś im kompetentnie odpowie na ich pytanie. Brak reakcji ze strony przedsiębiorstwa powyżej doby może skończyć się nieprzychylnymi komentarzami i pogorszeniem się opinii firmy. A stąd już krok do sytuacji kryzysowej.

Czy każda spółka musi być aktywna w mediach społecznościowych? Zdecydowanie nie!

Swą przygodę z social media należy poprzedzić analizą czy w ogóle odbiorcy firmy są w mediach społecznościowych. Może się zdarzyć, iż nikt nie będzie zainteresowany śledzeniem Twojego przedsiębiorstwa, więc po co marnować czas i pieniądze na coś co jest zbędne? Może się również zdarzyć, iż nie stać Cię jeszcze na doświadczoną agencję a nie masz pracownika, który by czuł media społecznościowe – wtedy lepiej się zastanów. Zrezygnuj z social media w przypadku gdy nie masz ciekawych i angażujących treści.

Niezależnie czy masz swój profil w mediach społecznościowych, czy też nie – monitoruj co się o Twojej firmie mówi. Bowiem rozmowa może toczyć się na „wallu” innej marki, produktu czy grupie społecznościowej. A informacji pojawiających się w mediach społecznościowych jest ogrom.


Click the image to open the interactive version (via PennyStocksLab).